Обрання Конгресом Міжнародної федерації фехтування президентом FIE росіянина Алішера Усманова показало зневагу до цінностей спорту. Керівний орган олімпійського фехтування очолила підсанкційна особа, якій заборонено в’їзд до країн ЄС, США, України, Канади, Австралії, Швейцарії, Великої Британії та Японії. Він є другом кривавого диктатора Путіна, представляє країну, спортсменам якої заборонено виступати під своїм прапором і співати гімн.

Безсоромне рішення Конгресу FIE обурює ще й тим, що підписи за кандидатуру Усманова поставили представники країн, які є партнерами України у загарбницький війні росії на нашій землі.

Чому таке могло трапитися в цивілізованому світі, коли щодня російські окупанти вбивають, калічать і катують українців, Спорт 24 розпитав у президента Національної федерації фехтування України Михайла Ілляшева.

"Тільки фінська і шведська федерації виступили на нашому боці"

– Михайле Ігоровичу, те, що відбулося в Ташкенті, навіть на голову не налазить. Як таке могло трапитися?

– Усе було сплановано і за сценарієм реалізовано. Вже тоді, коли місцем проведення Конгресу визначили Узбекистан, стало зрозуміло, що його збираються повністю провести під диктовку Усманова, який звідти родом. Але все ж таки сподівалися, що він особисто сам не йтиме в президенти, а знайде маріонетку, яку просуватиме.

Згодом, десь за місяць до Конгресу, коли були оприлюднені списки кандидатів на посаду президента, то фактично побачили, що він пішов сам. Що цікаво: відразу під його висуненням були листи підтримки від 102 національних федерацій. Тобто більшість з тих, які входять до складу Міжнародної федерації фехтування.

– Інші кандидати були?

– Був ще один кандидат, наш добрий знайомий зі Швеції. Швеція – одна з тих країн, яка підтримала нас в нашому позові проти Міжнародної федерації фехтування. Ми там оскаржуємо рішення про допуск росіян у швейцарських судах.

Це триває з березня минулого року – коли їх допустили. І тільки зараз ми підходимо до першого засідання по суті, яке буде 10 грудня. Нас багато країн на словах підтримували, а коли справа дійшла до судового процесу, то тільки фінська і шведська федерації виступили на нашому боці.

Шведи подали документи, ми підтримали, консультувалися з юристами швейцарськими, співпрацювали з ними. Вони писали листи на Виконком Міжнародної федерації фехтування і наполягали на тому, що не може бути кандидатом у президенти підсанкційна особа.

У лице говорять одне, а роблять навпаки

– Але ж Усманов знайшов якусь шпарину.

– Виконком FIE вирішив, що, на їхню думку, така особа може висуватися. Розіслав усім листи. Етична рада FIE пішла тим же шляхом, мовляв, ані швейцарським законодавством, ані Олімпійською хартією це не заборонено. Загальні слова, загалом. Та коли це стало відомо, то результат голосування став передбачуваним.

– Усманов під санкціями, штаб квартира FIE в Лозанні. Як він керуватиме, якщо пів світу його не пустять на свою територію?

– Було повідомлено, що багато конгресів і виконкомів відбуваються онлайн. Було питання в грошах, адже його активи в багатьох країнах заморожені. Де він їх отримуватиме? Такий підхід відповідає повністю кишеньковому керівництву. Це відбулося не вчора, він з 2008-го очолював федерацію й встиг зібрати біля себе однодумців.

Скажу більше: коли він підпав під санкції з початком великої війни, то писали, що він пішов у відставку. Насправді – ні. Було написано step aside, а що це таке ніде не визначено (буквально – відійшов убік, – прим. Спорт 24). Тобто він і пішов, і не пішов, і залишався. І всі, з ким він працював протягом 15 років, були на своїх місцях.

– З тих країн, які підтримують нас у війні з росією, хто голосував за Усманова?

– Голосування таємне, тому ми можемо тільки здогадуватися. Але в нас є перелік 102 країн, які підтримали його відкрито. І, в принципі, можна там по якихось побічних показниках бачити – було голосування до різних комітетів, комісій.

Там багато представників європейських країн, які фактично за нього голосували – Вірменія, Грузія, Азербайджан, пострадянські. Звісно, що проти була Польща, не підтримували Естонія, Латвія, Литва, Швеція, Фінляндія, Норвегія, Данія, Нідерланди – північні країни Європи.

А от, наприклад, в тому процесі, де ми оскаржуємо рішення FIE щодо допуску російських і білоруських спортсменів, де ми кажемо, що вони не можуть нормально забезпечити відбір нейтральних спортсменів, FIE принесла в суд листа Федерації фехтування Сполучених Штатів Америки, які на словах нас дуже підтримували, а в листі написали, як вони дуже задоволені і на відмінно оцінюють роботу Міжнародної Федерації фехтування та організацію процесу відбору нейтральних спортсменів. Ось що залишається на папері, а не на словах.

Росіяни залишаться "нейтральними"

– Після обрання Усманова, росіяни під яким прапором виступатимуть?

– Під нейтральним.

– Але ж він, напевне, лобіюватиме повернення росіян у не принизливому статусі.

– Усе, що відбувалося, я впевнений, було завжди під його чітким контролем. Тому там щось радикальне не зміниться, але, знаєте, можливо, всі показали своє обличчя. Будемо вивчати і шукати можливості оскарження цього рішення, або надання скарги в Міжнародний олімпійський комітет.

– МОК може допомогти?

– Ми зверталися до МОКу зі скаргою на FIE, коли росіяни відкрили свої осередки в Донецькій, Луганській областях. І в нас була позиція, що, фактично, Міжнародна федерація фехтування не здатна належним чином керувати фехтуванням у світі. І, що цікаво, ми на цю скаргу не отримали відповіді. Ми написали запит, що з нашою скаргою, не отримали відповідь і на запит. Написали третього листа, результат такий самий. Просто ігнорують.

– Як тепер нашим спортсменам бути?

– Ми це питання піднімали ще коли була чорна картка в Харлан після скандалу 2023 року. Говорили, наша РНБО повинна діяти, накладати персональні санкції на цих діячів Міжнародної федерації фехтування, ділків, я би їх назвав, які цим займаються.

І навіть постанова була Верховної Ради, яка закликала РНБО прийняти такі рішення. Але, на жаль, нічого не зрушилося з місця. Я думаю, що якби когось налякали й наклали навіть українські санкції на когось із цих європейців, хто це лобіює, протягує такі рішення, то решта могла б задуматись. Бо навіть українські санкції, вони мають дуже негативний вплив на репутацію в Європі для такої особи. Будемо знову звертатися до РНБО, до СБУ, щоб вони щось робили.

Санкції не накладають через велику політику?

– Ви знаєте, чому РНБО не наклало санкції?

– Думаю, що це велика політика. Тому що, фактично, санкції треба накладати не на росіян, а на людей з інших країн. І раптом вони на когось накладуть, а це буде сприйнято в тій країні як недружній крок, чи ще щось. Ну, якщо на німців накласти, так? І тому, замість того, щоб працювати і збирати документи, деякі наші працівники СБУ, вони краще, щоб нічого не робити, щоб не помилитися, думаю, займають таку позицію.

– До наступної Олімпіади майже чотири роки. Як думаєте, допустять росіян до Ігор у Лос-Анджелесі?

– Гадаю, якщо буде тиша, то допустять. Багато залежатиме від виборів голови МОКу (пройдуть на сесії Міжнародного олімпійського комітету, яка відбуватиметься з 18 по 21 березня 2025 року в Греції, – прим. Спорт 24). Я не хочу переходити на прізвища, але там є дуже проросійський кандидат. Якщо виберуть його, то можна будь-чого очікувати.

Алішер Усманов

– Вже мали розмови з головою НОК Вадимом Гутцайтом і міністром спорту Матвієм Бідним?

– З Гутцайтом говорили і під час голосування в Ташкенті, й одразу після його закінчення. З Бідним за 10 хвилин після голосування. Все це контролювалося і координувалося. Робилися заяви, вирішували, що робити далі. Ми в постійному контакті.

– До спортивного арбітражного суду в Лозанні подаватимете?

– Дуже добре, що Кабінет Міністрів ухвалив рішення, щоб виділити національним федераціям в наступному році гроші на супроводження процесів у спортивному арбітражі. Бо коли ми подаємо позов, а там виставляють, наприклад, судовий збір арбітражний, 50 тисяч євро. Для національної федерації це непідйомні гроші. Аванс – це перший платіж. По колу може вийти 200-300 тисяч. Жодна національна федерація не потягне ці процеси. Є дешевші варіанти. Будемо дивитися по факту. Шведи далі рухатимуть свій позов, працюватимемо з ними в унісон. Знову звернемося до РНБО, СБУ, щоб накладали санкції.

Іграшка за 10 мільйонів євро на рік

– Як ви ставитеся до статусу росіян як "нейтральних" спортсменів?

– Питання в тому, кого ще запишуть в "нейтральні". Де цей поріг? Бо він все нижчий і нижчий. Якщо так буде й далі, то всі у військовій формі будуть "нейтральні".

– Скільки взагалі федерацій проголосували за Усманова?

– 120. Це був шок. Знали, що є дружні федерації, є паперові, є такі, що існують, а жодного ліцензованого спортсмена не мають. Але те, що 120, і це багато країн Європи, які бачать нас, які співчувають, коли дивляться фотографії зі зруйнованих українських міст, а потім таке роблять.

– Михайле Ігоровичу, а які там гроші ходять?

– Усманову, гадаю, ця іграшка коштує 10 мільйонів євро на рік. Це невеликі гроші. Справа в іншому. Коли міжнародна федерація отримує ці кошти, то немає потреби шукати спонсорів, розвивати фехтування, зробити його комерційним видом спорту, де спортсмени гідно зароблятимуть. Навіщо? Адже можна раз на рік прийти й отримати певну суму. А дрібні чиновники піклуються, щоб оплатили переліт бізнес-класом і поселили в гарному готелі.

Інші ексклюзиви Геннадія Чеховського

"Сльози накочуються, наче це було вчора": Хижняк повернувся з табору Усика і відповів, чи перейде в професіонали

"Сподіваємося, що Бех-Романчук повернеться": Ольга Саладуха – про зміну поколінь, реформи в легкій атлетиці й посилення санкцій

Легендарний Сосновський покидає збірну України – інтерв'ю про нову олімпійську команду, Усика і сюрприз від Джошуа