Україна продовжує виступи на товариському турнірі Canadian Shield. "Синьо-жовті" спробують реабілітуватися за фіаско проти Канади у поєдинку з Новою Зеландією, яка у першому турі сенсаційно прибила збірну Кот-д'Івуару з рахунком 1:0.
Матч матиме особливу цінність, адже Україна та Нова Зеландія вперше в історії поміряються силами на футбольному полі.
Футбол у Новій Зеландії не на першому місці й значно поступається в популярності регбі, але останніми роками стрімко набирає обертів в розвитку. Як підтвердження – "всі у білому" вперше за 16 років пробилися на Мундіаль, який відбудеться у 2026-му. На попередній для себе світовій першості у Південній Африці новозеландці стали однією з сенсацій, тричі зігравши внічию в групі, зокрема з Італією (1:1).
Найтитулованішим клубом у місцевому чемпіонаті є Окленд Сіті – багаторазовий тріумфатор усіх можливих змагань та Ліги чемпіонів ОФК. Вже незабаром колектив зіграє на клубному ЧС, де зійдеться з Бенфікою Анатолія Трубіна, Баварією та Бока Хуніорс. Щоправда, жоден із гравців Окленд Сіті не викликається до збірної.
Однак найбільше місто країни все ж має представників у національній команді. Річ у тім, що Нова Зеландія має два клуби, які виступають у чемпіонаті Австралії – ФК Окленд, створений у 2024-му, та Веллінгтон Фенікс. Перший навіть виграв А-Лігу, але згорів у півфіналі плей-офф.
Кістяк збірної Нової Зеландії складається здебільшого з легіонерів і має низку зіркових персонажів, які здатні створити проблеми українській команді.
Заявка збірної Нової Зеландії на матч з Україною
Воротарі: Нік Цанев (Нортхемптон, Англія), Макс Крокомб (Бертон, Англія), Алекс Полсен (Окленд, Нова Зеландія)
Захисники: Тайлер Біндон (Редінг, Англія), Майкл Боксолл (Міннесота, США), Ліберато Какаче (Емполі, Італія), Фінн Сурман (Портленд Тімберс, США), Білл Туїлома (Шарлотт, США), Каллан Елліот, Томмі Сміт, Френсіс де Вріс (усі – Окленд, Нова Зеландія)
Півзахисники: Джо Белл (Вікінг, Норвегія), Меттью Гарбетт (Бреда, Нідерланди), Елайджа Джаст (Санкт-Пельтен, Австрія), Каллум Макковатт (Сількеборг, Данія), Сарпріт Сінгх (Лейрія, Португалія), Марко Стаменіч (Олімпіакос, Греція), Нандо Пейнакер (Окленд, Нова Зеландія), Алекс Руфер (Веллінгтон Фенікс, Нова Зеландія)
Нападники: Бен Олд (Сент-Етьєн, Франція), Бен Вейн (Менсфілд, Англія), Кріс Вуд (Ноттінгем Форест, Англія), Коста Барбарусес (Веллінгтон Фенікс, Нова Зеландія)
Іконою новозеландського футболу є нападник Ноттінгем Форест Кріс Вуд. 33-річний бомбардир переживає, напевно, найяскравіший період своєї кар'єри. У цьому сезоні він став одним з творців сенсаційного успіху "лісників", які до останнього поєдинку чемпіонату боролися за місце в ЛЧ, але все ж обмежились пропискою в Лізі конференцій.
У 40 матчах цього сезону Вуд натовк 20 голів – п'ятий найкращий результат в АПЛ. За збірну Кріс виступає з 2009-го – за цей період він зіграв 74 поєдинки, відзначившись 34 м'ячами та оформивши абсолютний рекорд за цим показником.
Вболівальники обожнюють Вуда – про нього складають пісні, ім'я нападника скандують на трибунах під час матчів та навіть сватають на посаду прем'єр-міністра.
Гравець відповідає взаємністю – ніколи не відмовляє у фото і роздає автографи, за що навіть в одному з матчів отримав жовту, коли після своєї заміни одразу пішов до фанів на трибуни.
Мозком Нової Зеландії є півзахисник Сарпріт Сінгх. Гравець походить з сім'ї індійців, але народився та виріс у Окленді. Розпочинав у Веллінгтоні, а у 2019-му його талант вразив скаутів Баварії, яка віддала за нього близько мільйона євро.
"Я з дуже типової панджабської родини з багатьма дядьками, тітками та двоюрідними братами. Ми завжди грали в крикет на задньому дворі, трохи в баскетбол. Софтбол був досить популярним у школі, і я також грав у регбі, але не дуже успішно, бо був малим на зріст.
Але з усіх видів спорту, в які я грав, футбол мені подобався найбільше. У дитинстві я дивився багато матчів Прем'єр-ліги, а оскільки Нова Зеландія розташована на іншому кінці світу, час для нас був зовсім протилежним. Тож ми з братом вставали о 2 чи 3 годині ночі й дивились матчі Челсі та Манчестер Юнайтед", – згадував Сінгх.
Дебютувати за мюнхенців вдалось у літнє міжсезоння – Сінгху дали шанс у товариських матчах проти Арсенала, Реала, Мілана, Фенербахче й Тоттенхема. Втім чемпіонат Сарпріт розпочав у складі резервної команди, а загалом за основу в офіційних поєдинках зіграв лише проти Вердера та Фрайбурга.
Розкрити потенціал хавбеку завадили проблеми зі здоров'ям. У 2022-му він пропустив пів року через лобковий остеїт. Загалом після Баварії виступав за Нюрнберг, Ян Регенсбург, Ганзу, а зараз докотився до Лейрії з другого дивізіону Португалії.
Куди ж без українського сліду. У поєдинку з Кот-д'Івуаром Нову Зеландію на поле з капітанською пов'язкою вивів 24-річний Ліберато Какаче, оскільки Вуд розпочав гру на лаві запасних. Один з найбільших талантів "всіх у білому" на клубному рівні виступає за Емполі разом з Віктором Коваленком. У 2020-му бельгійський Сент-Трюйден віддав за нього Веллінгтону 1,20 млн євро, а через два роки заробив на його трансфері вдвічі більше.
Цікаво, що Какаче став першим новозеландцем, який відзначився голом у Серії А.
Ключовим гравцем збірної "ківі" є Марко Стаменіч, який пліч-о-пліч з Романом Яремчуком став чемпіоном Греції у складі Олімпіакоса. 23-річний хавбек виступав за греків на правах оренди, а його контракт належить Ноттінгему, який придбав перспективного півзахисника за 5,5 млн євро з Црвени Звезди.
Стаменіч (ліворуч вгорі) та Роман Яремчук з партнерами
У матчі з Кот-д'Івуаром гравці Нової Зеландії завдали у площину воріт суперника лише одного удару, який став гольовим та приніс перемогу. Натомість суперник пробив 13 разів, виконавши безліч гострих атак, які завзято зупиняла пара оборонців – 20-річний Тайлер Біндон та на рік старший Фінн Сурман.
Біндон на початку 2025-го приєднався до Ноттінгема, який так полюбляє новозеландців, але другу частину сезону догравав у оренді за Редінг, ставши гравцем сезону в своєму клубі. Тайлер володіє низкою топових характеристик, які пророкують йому успішне майбутнє – шикарно бореться (278 виграних дуелей в 44 поєдинках) та не боїться просувати м'яч, володіючи якісним пасом.
Його колега Фінн Сурман виступає у МЛС за Портленд, тому добре знайомий нашому оборонцю Євгену Чеберку, який може зіграти проти Нової Зеландії. Молодий захисник володіє солідним зростом (1,90 м), не боїться лізти у боротьбу та агресивно кидатися у відбір.
Ще одним представником чемпіонату США та лідером оборони "ківі" є 36-річний ветеран Міннесоти Майкл Боксолл, який захищає кольори збірної з 2011-го. Окремо варто відзначити неймовірний перфоманс у грі з Кот-д'Івуаром Макса Крокомба, який виступає за Бертон у третьому за силою дивізіоні Англії. У його активі 4 топові сейви.
Більше чтива про збірну України на Спорт 24
Фартова Арена Львів підвела, а Петраков "відгрібав" від експертів – яким був останній матч збірної в Україні перед повномасштабною війною
Україна – Грузія у 2006-му: ми стартували у відборі Євро, Ребров зіграв востаннє – ексклюзивні спогади Єзерського і Циганика
Яким був перший капітан збірної України? Відмовив Динамо і Москві, зневажає Тимощука, турки дали прізвисько "Танк"