Тарас Степаненко. Еюпспор

Тарас Степаненко все життя присвятив українському футболу – розпочинав у рідному запорізькому Металургу, а в 21 рік переїхав до Шахтаря, де дуже швидко адаптувався та став лідером.

Загалом у складі "гірників” Степаненко зіграв понад 30 тисяч хвилин – 439 матчів. Це п’ятий показник у історії клубу. Не вистачило лише п’ятьох поєдинків, щоб обійти Сергія Ященка (443). Даріо Срна (536), Андрій Пятов (482) та Михайло Соколовський (481) також залишилися недосяжними. У помаранчево-чорній футболці вдалось виграти 25 титулів – 10 тріумфів у чемпіонаті, вісім перемог у Кубку та сім в Суперкубку. Про такі успіхи більшості гравців можна лише мріяти.

31 січня Тарас офіційно став гравцем Еюпспора, який за останній рік встиг наробити багато галасу в Туреччині. Розберемо детальніше, чим дихає новий клуб української легенди.

Еюпспор був створений ще понад сто років тому – в 1919-му. Однак за свою історію не може похизуватися значними здобутками. Справжня слава до клубу з передмістя Стамбула прийшла у минулому сезоні завдяки дебютному виходу в найвищий дивізіон Туреччини.

Одним із героїв цього досягнення став Арда Туран – легендарний півзахисник збірної Туреччини, який має за плечима видатну кар’єру футболіста. Свого часу він був ключовим гравцем Атлетіко. Згодом перейшов до Барселони за 34 млн євро, але у Каталонії закріпитися не вдалося, зокрема через запальний характер та постійні скандали. З обома клубами Арда вигравав Ла Лігу, а з “матрацниками” ще й Лігу Європи.

Добиватися висот Туран намагається вже у ролі тренера – у 2022-му він повісив бутси на цвях, а через рік очолив Еюпспор, з яким одразу вийшов у еліту. Цікаво, що Арда та Степаненко майже ровесники – турок на 3 роки старший.

Зазвичай Еюпспор грає без яскраво вираженого опорника зі схемою 4-2-3-1. Схоже розташування використовує Сергій Ребров у збірній України, тому Степаненко знайомий з таким стилем гри. Однак Туран не соромиться експериментувати з тактикою, тому не варто виключати подальші зміни.

Перед приходом українця “фіолетово-жовті” зазнали важкої втрати – клуб покинув один із лідерів атаки Ахмед Кутуджу, який за 6 млн перебрався до Галатасарая. Тепер відповідальність впала на плечі інших нападників, серед яких славнозвісний Емре Мор. На старті кар’єри його називали "турецьким Мессі" та давали шалені перспективи, однак виправдати очікування не вийшло. У 2017 році Мор покинув Борусію Д, а на його місце взяли Андрія Ярмоленка.

Лідером півзахисту Еюпспора є Меліх Кабаскал, з ним у парі виступає Тайфур Бінгол, орендований з Бешикташа. У лазареті перебуває один зі старожилів клубу Ілтер Таскін.

Головною атакувальною силою нової команди Степаненка є сенегальський бомбардир Маме Тіам. У цьому сезоні в чемпіонаті він вже натовк 12 голів. Стільки ж забили зіркові конкуренти Едін Джеко та Віктор Осімхен.

Також варто відзначити триразового чемпіона Туреччини, 36-річного капітана Джанера Еркіна, який виступає зліва в захисті. На протилежному фланзі оборони бігає Лео Дюбуа, який має в активі 13 матчів за збірну Франції. Свого часу кольори Еюпспора захищав зірковий екс-гравець Ліверпуля Раян Бабель, а також знайомі українським фанам Жерсон Родігес з Динамо та Олів'є Тілль з ЛНЗ.

Поки Еюпспор є головною сенсацією турецької Суперліги. Рідко побачиш дебютанта, який у першому сезоні в еліті псує нерви грандам та йде на четвертій сходинці турнірної таблиці. Не виключено, що Степаненко під завершення кар’єри ще зіграє в єврокубках.

Тарас вже встиг дебютувати у футболці нової команди, але матч завершився невдачею. Еюпспор поступився Коньяспору (1:3) в Кубку Туреччини, а Степаненко зіграв 74 хвилини.

Данило Сікан та Олександр Зубков. Трабзонспор

Ще однією турецькою командою, яка активно промацала український ринок, став Трабзонспор. Кожного року цей клуб створював безліч чуток про інтерес до наших гравців, а тепер взявся до справи й відправив Шахтарю чек на 12 мільйонів євро за Данила Сікана та Олександра Зубкова. Колишніх “гірників” у Трабзоні вже чекав ще один українець Арсеній Батагов.

Порівнюючи з Еюпспором, "бордово-сині” зайвого представлення не потребують – семиразові чемпіони Туреччини з потужним складом та легендарним Шенолом Гюнешем на чолі.

Лідером та найдорожчим гравцем клубу є 15-мільйонний нападник Сімон Банза. У цьому сезоні він вже забив 13 голів і йде у трійці найкращих бомбардирів чемпіонату. Тримати оборонні редути Батагову допомагає екс-захисник Атлетіко Стефан Савіч – чудовий приклад для наслідування для українця. Найвідомішим іменем у середині поля є колишній хавбек Рейнджерс, фіналіст Ліги Європи-2022 Джон Ландстрем.

Цікаво, що з Сіканом конкуруватиме румунський нападник Даніел Дрегуш, який голом приклався до ганебного старту збірної України на Євро-2024. У Зубкова ситуація простіша, адже зараз на позиції правого вінгера діє 34-річний Едін Віска, кар’єра якого потрохи добігає кінця.

Українці спробують допомогти Трабзонспору виправити невдалу ситуацію в турнірній таблиці – після 20 матчів підопічні Гюнеша посідають лише 11 сходинку. Сезон для “чорноморських штормів” розпочався настільки жахливо, що вони примудрились пролетіти повз єврокубки, програвши у кваліфікації ЛЄ та ЛК не надто сильним суперникам – австрійському Рапіду та швейцарському Санкт-Галлену відповідно.

Сікан вже дебютував за новий клуб й пішов з поля з розбитим обличчям, а у другому матчі в Кубку оформив перший асист. Зубков також отримав шанс зіграти й подачею з кутового допоміг відзначитись земляку Батагову.

Георгій Бущан. Аль-Шабаб

Тарас Степаненко – не єдиний знаковий представник українського футболу, який у це трансферне вікно вперше в кар'єрі вибрався за кордон. Аналогічна ситуація у Георгія Бущана, який провів у Динамо майже всю кар’єру, встиг стати легендою киян, але у 30 років доля підкинула шанс спробувати свої сили у Саудівській Аравії.

Трансфер українця в Аль-Шабаб міг і не статися, якби не порвані хрести основного стража воріт Кім Син Гю. Головний тренер “білих левів” Фатіх Терім не довірився 38-річному Абдуллаху Аль-Маюфу й запросив Бущана, якого представив легендарний Павел Недвед (спортивний директор Аль-Шабаба).

Коротко про клуб. Аль-Шабаб був заснований у 1927 році і є однією з найтитулованіших команд Саудівської Аравії – 6 чемпіонств та три тріумфи в Кубку. Розташовується в столиці Ер-Ріяді, яка добре пам’ятає останні перемоги Олександра Усика.

Склад не вражає зірками, як у Аль-Насра чи Аль-Хіляля, але декілька відомих імен все ж знайшлося. Серед них екс-гравець Атлетіко, бельгієць Яннік Карраско, який ще в червні зустрічався з Україною на Євро-2024. Однак його кар’єра у Аль-Шабабі проходить не надто гладко – від кінця жовтня він зіграв лише 26 хвилин.

У півзахисті диригує 35-річний Джакомо Бонавентура, відомий своїми виступами за Мілан, Фіорентину та збірну Італії. Нещодавно до клубу приєднався ще один іменитий хавбек Глен Камара, який пограв за Рейнджерс, Лідс, а також перетинався з Бущаном на футбольному полі під час матчу збірних України та Фінляндії у відборі ЧС-2022.

На протилежному від Карраско фланзі виступає спритний вінгер Даніел Поденсе. 29-річний португалець у минулому сезоні виграв Лігу конференцій і досить несподівано переїхав до Саудівської Аравії. Свого часу за новий клуб українця виступав зірковий екс-хавбек Барселони Іван Ракітіч.

Дебют Бущана у новій команді назвати вдалим важко – було декілька сейвів, але все перекрили 3 пропущені голи й поразка. “Білі леви” продовжують боротьбу за топ-5, посідаючи наразі шосту сходинку в турнірній таблиці. Шостого березня український голкіпер спробує зупинити Кріштіану Роналду в грі з Аль-Насром.

Максим Таловєров. Плімут

Переїзд Максима Таловєрова до Англії викликає чимало думок. Головне питання – навіщо гравцю національної збірної України підписувати контракт з останньою командою Чемпіоншипу, ризикуючи опинитися в третьому англійському дивізіоні.

Втім не все так однозначно. Плімут після жахливого періоду з Вейном Руні на чолі вдався до змін – клуб очолив 42-річний Мирон Мусліч, який зумів вивести скромний Серкль Брюгге в єврокубки за підсумками минулого сезону.

Новий тренер одразу розпочав латати діри. На щастя, проблем із фінансами нема, адже нещодавно Плімут продав головну зірку Моргана Віттакера у Мідлсбро за 8 млн євро. Також у Престон за 2 млн євро пішов лідер захисту Льюїс Гібсон. За аналогічну суму вдалось придбати Таловєрова, який став найдорожчим захисником в історії клубу. Ще одним новачком став атакувальний півзахисник Майкл Байду (1,75 млн). В оренду прийшли центральний та лівий захисники Нікола Катіч та Тимотеуш Пухач. За опорну зону тепер відповідатиме 22-річний Малакі Боатенг.

Зміни далися взнаки – у першому матчі після трансферів “пілігрими” сенсаційно переграли Вест Бромвіч з рахунком 3:1. Таловєров у новій футболці почував себе як риба у воді – ідеально доповнив лінію з трьома захисниками, стрибав у підкати, заряджав партнерів та трибуни й став найкращим гравцем матчу, але віддав нагороду автору дубля Раяну Харді.

Такий вчинок свідчить про чудовий мікроклімат всередині колективу – надія на виживання є. Відставання від безпечного 21 місця складає лише 4 очки.

Більше футбольного чтива на Спорт 24

Задовго до Мудрика: екс-зірка Челсі вживав кокаїн при Моурінью, пив кров порномоделі та був двічі відсторонений

"Набери мені Аду": історія кохання Лобановських – дружина-тиловичка, стосунки "як в кіно" та останнє прохання легенди

Літаки, три тигри і 25 спалень – забаганки десяти найбагатших футболістів світу