УКР РУС

Мийник вікон виграв Australian Open і став прокляттям: унікальна історія сенсаційного тріумфу Марка Едмондсона

26 січня 2025 , 08:20 / Читать на русском

У неділю, 26 січня, Australian Open-2025 добігає кінця. Спорт 24 пропонує пригадати історію успіху одного з найлегендарніших тріумфаторів турніру – Марка Едмондсона.

Цьогоріч австралійські тенісисти вкотре провалилися на кортах рідного Мельбурна – найкращий результат показав Алекс Де Мінор, який у чвертьфіналі програв першій ракетці світу Янніку Сіннеру.  

Світоліна присвятила Україні перемогу над росіянкою на Australian Open – щемливе послання на камері

Востаннє австралієць мав реальний шанс тріумфувати на AO ще 20 років тому, коли Ллейтон Г'юїтт у фіналі поступився росіянину Сафіну. А остання перемога представника Австралії на рідному турнірі була ще в 1976-му і назавжди увійшла в історію.  

Тоді світ дізнався ім’я нового тенісного героя. На той час Відкритий чемпіонат Австралії не мав настільки шаленої популярності, як зараз. Ще б пак, довжелезні перельоти та скромний призовий фонд (чемпіон отримував 7500 доларів) лякав зіркових спортсменів з Європи та США. Для порівняння, цьогорічний чемпіон отримає 3,5 мільйони доларів. 

У той час теніс Австралії був багатим на гучні імена, однак справжньою іконою вважався екс-перша ракетка світу Джон Ньюкомб, який вигравав Australian Open у 1973 та 1975 роках й готувався захищати титул. Хто б міг подумати, що вже через рік він завершить кар’єру через незнайомця з узбережжя Тасманового моря.  

"Я мив підлогу та вікна, але через сім днів мені зателефонували"

Щасливчиком, який зміг здолати Ньюкомба у фіналі 1976-го, став Марк Едмондсон. Тенісисти жили в інших світах – Джон був світовою знаменитістю та чоловіком сестри Джорджа Буша-молодшого. За три місяці до фіналу майбутнього президента США та Ньюкомба зловили за п’яну їзду після гулянки в Кеннебанкпорті. 

Водночас Едмондсон, який на той момент був лише 212 ракеткою світу, ледь зводив кінці з кінцями. На старті кар’єри Марк подавав надії на успішне майбутнє, однак смерть батька та відсутність грошей змусили його призабути за теніс та перебиватися тимчасовими підробітками.  

"Моя сестра в той час працювала медсестрою, і вона сказала, що у її лікарні шукають прибиральників. Я мив підлогу та вікна, але через сім днів мені зателефонували з Tennis Australia", – розповів Едмондсон у інтерв'ю The New York Times

Едмондсон розпочав турнір надзвичайно впевнено. Трав'яні корти, на яких тоді проводилися матчі AO, ідеально підходили для його гри. Потужні подачі не залишали суперникам жодних шансів й допомогли Марку без особливих проблем прорватися до півфіналу, вибивши чотирьох гравців із топ-50, серед яких були два фіналісти попередніх років, Філ Дент та Дік Крілі.

В 1/2 його очікувала ще одна легендарна постать австралійського тенісу – перший сіяний та на той момент другий номер світового рейтингу, 41-річний Кен Роузволл. Попри мізерні шанси на успіх та неймовірну спеку, Едмондсон здобув сенсаційну перемогу у чотирьох сетах – 6:1, 2:6, 6:2, 6:4. "Прибиральник переміг Роузволла", – такі заголовки розлетілися газетами усього світу.  Після матчу несподіваний фіналіст разом з усіма вболівальниками сів на трамвай та вирушив на квартиру свого товариша, в якого зупинився під час турніру. 

Вочевидь, Ньюкомб зрадів такому розвитку подій і одразу намагався залякати молодого Едмондсона, почувши про його успіх. "Сьогодні він переміг Кена, але він не усвідомлює, що завтра має зіграти з Джоном Ньюкомбом", – згадує Марк слова свого візаві.

Ньюкомб та Едмондсон тиснуть руки після фіналу

Страшна спека в день вирішального протистояння за титул не завадила глядачам повністю забити трибуни стадіону Куйонг у Мельбурні. Старт матчу був рівним – обидва тенісисти вдало подавали й дотягнули до тай-брейку, де сильнішим став Ньюкомб. Втім для нього це був перший і останній переможний сет. 

Невдалий початок зарядив Едмондсона й він несподівано вирвав другу партію з рахунком 6:3, оформивши брейк-пойнт. Після цього на корті здійнявся сильний вітер, через який матч довелось перервати на пів години. Пауза пішла на користь 212-й ракетці світу, він добив титулованого суперника у наступних двох раундах – 6:7, 6:3, 7:6, 6:1

Сенсаційна перемога дозволила Едмондсону стати найбільш низькорейтинговим гравцем в історії турнірів Великого шолому в одиночному розряді і останнім місцевим чемпіоном Australian Open серед чоловіків.

Не обійшлось без курйозу. Після тріумфу над Ньюкомбом Марк ледь не розтрощив здобутий кубок. 

 

Здобуті 7500 доларів допомогли Едмондсону погасити прострочений борг за податок на майно та продовжити займатися улюбленою справою. Марк більше не вигравав титули Великого шолому в одичному розряді. Захищаючи титул AO, він дійшов до чвертьфіналу, аналогічний результат показав через рік, а згодом зупинився в 1/2. Досягнути ще більшого успіху вдалось у парі. У його активі п’ять титулів Гренд Слему в парному розряді, чотири з яких виграні на Australian Open, та загалом шість трофеїв в одиночному розряді.

Такі результати допомогли назавжди забути про швабру з відром і заробити достатньо коштів для щасливої пенсії, на яку він пішов у 1987 році. Навіть повісивши ракетку на цвях, Едмондсон продовжив вносити частинку себе в розвиток тенісу. Купив будинок біля моря в Сіднеї і займається будівництвом кортів. 

У 2007 році Едмондсона внесли до Зали слави австралійського тенісу, а бюст із його зображенням встановили в Мельбурн-парку, де зараз відбувається Відкритий чемпіонат Австралії. Навряд чи Марк здогадувався у далекому 1976-му, що стане прокляттям австралійського тенісу і пів століття його досягнення залишатиметься недоторканим. 

Церемонія введення Едмондсона (ліворуч) до Зали слави Аustralian Open / Фото Getty Images

Більше чтива про теніс на Спорт 24

Костюк била рекорди і росіянок, боролася з триколором, дебютувала на Олімпіаді – як минув тенісний рік першої ракетки України

Лакост і Фред Перрі вигравали тут трофеї, а нацисти утримували в'язнів – велич і жах Ролан Гаррос

"Що може бути романтичнішим, ніж померти в один день?": як легендарні тенісисти врятувалися з "Титаніка"