Сторінку 2024 року Марта розпочала натхненно і амбітно. На першому турнірі серії Grand Slam, тобто Australian Open, Костюк дісталася рекордної для себе чвертьфінальної стадії хардового мейджора. Спершу пройшла американку Клер Лю, бельгійку Елізе Мертенс. Та найсолодше – це перемоги українки над перефарбованою росіянкою Еліною Аванесян та безпрапорною Марією Тимофєєвою – цю останню Марта взагалі стерла в порох (6:2, 6:1).
"Чесно, це означає дуже багато. Я, мабуть, досі не можу усвідомити. Під час перерви на дощ сказала тренерці, що не відчуваю, що граю в четвертому раунді. Не відчувала тиску. Класно зіграти такий матч на Grand Slam – буде більше часу на відновлення, більше часу на усвідомлення. Це хороший матч для мене. Рада нарешті зіграти так агресивно, як я хочу”, – ділилася українка.
Традиційно – жодних рукостискань з поріддям російських боліт. Окрім того, Марті довелося боротися з недбалістю чи нахабством офіційної сторінки Australian Open, яка навпроти прізвища Тімофєєвої опублікувала російську триколірну ганчірку.
У чвертьфіналі Australian Open Костюк зійшлася з Коко Гофф. Українка билася дуже гідно і навіть забрала перший сет у грізної американки, але далі все ж пройшла вундеркінд зі США.
Весною хвиля української тенісистки продовжила свою висхідну траєкторію. У березні Костюк пробилася до фіналу турніру WTA 500 у Сан-Дієго. На шляху до вирішальної дуелі українка здобула свою найрейтинговішу перемогу в кар'єрі, здолавши в 1/2 фіналу Джессіку Пегулу. Це була перша звитяга над суперницею із топ-5 у кар'єрі Марти.
У фіналі Костюк зійшлася з британкою Кеті Бултер. Українка забрала перший сет (7:5), однак далі гра розладналася (2:6, 2:6) , і титул здобула британка.
Вже наступного місяця Костюк знову була за крок до трофею. Цього разу українка дісталася фіналу WTA 500 у Штутгарті, але не змогла впоратися з Оленою Рибакіною. За паспортом – казашкою, а по факту – росіянкою, яка до 2018-го представляла болота.
Марта казала, що поразка у цьому фіналі була болючішою, ніж у Сан-Дієго. "Ви коли-небудь програвали матч за Porsche? Це боляче. Чесно кажучи, коли я програла фінал у Сан-Дієго, було не так сумно, як сьогодні. Це єдиний турнір у світі, коли у фіналі ти щось виграєш окрім титулу і призових грошей", – зізналася Костюк.
На Roland Garros Марта вилетіла рано – вже у другому колі поступилася Донні Векіч. Але попри це, по завершенні змагального тижня, Костюк стала першою ракеткою України, випередивши Еліну Світоліну. Вона встановила свій особистий рекорд, вперше піднявшись на 17 місце у рейтингу WTA.
У парному розряді ґрунтового мейджора Костюк у тандемі з Габріелою Русе дісталася чвертьфіналу. На трибунах українську зірку незмінно підтримують її чоловік Георгій Кизименко і тренерка Сандра Занєвська. З польською наставницею Марта почала співпрацю у серпні 2023-го (тоді Костюк була 30-ю ракеткою світу). Окрім вагомого прогресу в рейтингу WTA, одразу впадає в очі синергія тренерки і тенісистки. Вони дійсно на одній хвилі – на корті та поза ним.
Ще перед стартом Wimnledone Костюк встигла зачарувати публіку своїм ексклюзивним костюмом для виступів. Компанія Wilson розробила його спеціально за ескізами весільної сукні Марти.
На трав'яному мейджорі Костюк дісталася третього кола, де вилетіла від американки Медісон Кіз. Далі на українку чекав дебютний виступ на Олімпіаді. Спершу Марта з легкістю впоралася з чвертьфіналісткою Вімблдону Лулу Сун (6:2, 6:3), потім вибила француженку Клару Борель (6:7(3), 2:6) і здобула вольову перемогу над 8-ю ракеткою світу Марією Саккарі (4:6, 7:6 (7:5), 6:4).
Щоб поберегти сили на чвертьфінальну дуель, Костюк знялася з парного розряду, де виступала з Ястремською. Схоже, Даяну це рішення неабияк засмутило. "Я була готова грати пару, попри травму плеча, нічого. Олімпіада раз на чотири роки. Я була готова лягти кістками та грати пару. Марта після матчу сказала, що вона дуже втомилася і що хоче тримати сили на одиночку. Що в неї гарна сітка і вона хоче результат показати в одиночці. Тож ми через це й знялися. Це було її рішення", – казала потім Ястремська.
Хай там як, чвертьфінал Олімпіади виявився справді дуже виснажливим для Костюк. Там вона схрестила ракетки з Донною Векіч. Мала шанс поквитатися з хорваткою за поразку на Roland Garros, однак не змогла. Билася до останнього, але все ж програла Донні за підсумком трьох сетів (4:6, 6:2, 6:7(8).
На останньому мейджорі 2024 року (US Open) Костюк зупинилася у третьому колі – у рівному матчі не змогла дотиснути американку Емму Наварро (6:4, 4:6, 6:3).
Потім було ще кілька не надто вдалих виступів на тисячниках, і у жовтні Марта оголосила про дострокове завершення сезону. Зробила це завдяки душевному відео, на якому ділиться залаштунками свого життя. І знову ж таки, демонструє теплі стосунки з тренеркою.
До слова, цьогоріч Марта розповіла про те, чому між нею та іспанською зіркою Паулою Бадосою пробігла чорна кішка після початку повномасштабної війни. У 2022-му Костюк запропонувала подрузі зіграти в тандемі, але та відмовилася. Мовляв, у парах не виступає. А після цього на кількох турнірах зіграла із зашкварною білорускою Соболенко.
"Я з Бадосою була в хороших стосунках, потім трапилася ситуація з парою, яка на той момент була трішки недоречна. І моя помилка була в тому, що я про це сказала в пресі, тому що, мені здається, все одно є багато речей, які краще не виносити.
Це була моя помилка. Але вже було тяжко підтримувати стосунки. Навіть попри інтерв'ю, було непросто. Зараз – нейтрально, типу, я вітаюся, можу привітати її з виграним турніром. У неї була дуже тяжка травма, з якої вона вибралася.
Не ходимо ми на вечерю, не фоткаємося. Не знаю, може я з нею колись буду тренуватися, – але в мене немає дружби. Ми просто колеги, не більше і не менше", – розповіла Костюк.
Зараз Марта насолоджується сонцем і відпочинком. І побіжно зачаровує ефектними образами. Коментарі дають зрозуміти, що фанати тенісу в захваті не лише від гри українки, а й її відчуття стилю.
Зараз Костюк – 18-та ракетка світу і продовжує встановлювати досягнення. Вона вже перетнула позначку у 100 тижнів перебування в топ-50 рейтингу WTA і 25 тижнів у топ-20.
Більше чтива про теніс від Марічки Кулачковської
Лакост і Фред Перрі вигравали тут трофеї, а нацисти утримували в'язнів – велич і жах Ролан Гаррос