Навесні 2024-го футбольна збірна України демонструвала характер у стикових матчах відбору на Євро, вселяючи надію вболівальникам. "Синьо-жовті" під орудою Сергія Реброва вигризли дві вольові перемоги. Спершу зійшлися на полі з Боснією та Герцеговиною. Пропустили першими (точніше, Матвієнко зрізав м'яч у власні ворота на 56-й хвилині). Але потім Яремчук і Довбик виправили ситуацію за три хвилини (відзначилися на 85-й і 88-й).
Фото Андрія Ющака
Далі – протистояння з Ісландією за тим сами сценарієм: пропускаємо першими, а потім двічі забиваємо. Цього разу відзначилися Циганков і Мудрик. Україна долає такі ненависні нам стикові матчі та здобуває путівку на Євро-2024.
Фото УАФ
На Євро-2024 український вболівальник, який потребував позитивних емоцій в максимально темні часи, покладав великі надії. Часто лунало твердження про те, що цей склад збірної – найсильніший в історії України. Тим печальнішим було розходження очікування / реальність.
Вже перший матч у групі став крижаним душем для вболівальників. Несподівано котком по команді Сергія Реброва пройшлися румуни – 0:3. Під час поєдинку виникали проблеми з трансляцією від MEGOGO, з чого українці наробили мемів. Мовляв, бродкастер просто пошкодував наших вболівальників. Та й загалом після цього матчу сміялися крізь сльози.
Попри кепський початок матчу зі Словаччиною (пропустили на 17-й хвилині), "синьо-жовті" таки дотиснули цього суперника завдяки голам Шапаренка і Яремчука.
Збірна України загнала себе у максимально незручне становище. І навіть попри те, що вистояла проти Бельгії (0:0) в останньому турі, безславно попрощалася з Євро-2024. У нашому квартеті склалася цікава ситуація, коли кожна з команд набрала однакову кількість очок (по 4), тож долю путівки у плей-офф вирішувала різниця забитих і пропущених м'ячів. У підопічних Сергія Реброва вона була найгіршою, тож ця євромандрівка видалася напрочуд короткою.
Ба більше, Україна стала першою збірною, що вилетіла із заліковими балами з Євро в оновленому форматі турніру, який стартував у 2016 році.
Восени емоції трохи вщухли і український вболівальник сподівався, що його збірна зможе реабілітувати себе хоча б у Лізі націй, де на груповому етапі ми боролися з Грузією, Албанією та Чехією. Втім, гіркий шлейф поразок продовжився і в цьому турнірі. У перших двох турах команді Реброва виявилися не по зубах Албанія (1:2) і Чехія (2:3).
Лише у третьому турі "синьо-жовті" подарували вболівальникам першу перемогу – мінімальне 1:0 над Грузією. А далі – знову втрата очок. Цього разу 1:1 з чехами.
Потім Україна розписала нічию з грузинами (1:1), але завершила груповий етап перемогою над албанцями (2:1). Цього вистачило, щоб принаймні заробити право зіграти у стикових матчах за підвищення у дивізіон А. Тут жереб звів нас із нещодавніми суперниками по Євро-2024 – бельгійцями. Матчі заплановано на 20 та 23 березня 2025 року.
Дещо підсолодити футбольне літо після краху дорослої збірної на Євро-2024 могла наша олімпійська команда на чолі з Русланом Ротанем. Це право вона здобула завдяки виходу до півфіналу молодіжного Євро-2023. Для "синьо-жовтих" це був історичний шанс, адже до того Україна ще жодного разу не була представлена на Олімпіаді у футболі.
Однак і цей шанс був змарнований. Вже у першому турі збірна України сенсаційно поступилася Іраку (1:2). Потім "синьо-жовті" все ж потішили перемогою над Марокко (2:1) попри те, що з 63-ї хвилини грали у меншості.
Щоб вийти з групи, в останньому турі підопічних Ротаня влаштовувала лише перемога над Аргентиною. Однак ми програли без шансів. 0:2 – путівка у плей-офф так і залишається недосяжною мрією.
А от кому вдалося сповна компенсувати ці гіркі емоції неймовірним піднесенням серед вболівальників, то це збірна України з футзалу. У 2024-му цій команді під орудою легендарного Олександра Косенка випало представляти свою країну на чемпіонаті світу. За два роки до того "синьо-жовті" зупинилися за крок від п'єдесталу Євро-2022.
Як виявилося, саме ця збірна – найсильніша в історії України. Попри шалену різницю у заробітках футзалістів та футболістів та й загалом коштів, які "крутяться" у цих видах спорту.
Нещодавно журналіст Дмитро Поворознюк навів приклад, скільки УАФ витрачає коштів на різні напрямки. Так-от, на футзал і пляжний футбол разом цьогоріч спрямували 8,5 мільйона гривень. А це 0,97% бюджету. Натомість на великий футбол – 241,7 млн, тобто 27,8%. Ще 139 мільйонів витратили на премії гравцям, тренерам і персоналу на те саме провальне Євро.
У футзалістів немає сотень тисяч підписників та мільйонних контрактів. Один із лідерів збірної Ростислав Семенченко зізнався, що його команда Аврора має комерційну угоду з виробником шкарпеток, який надає гравцям по 4 пари щомісяця. Ото й усе. А на тренування він їздить на метро.
Та попри все це, футзальна збірна створила на чемпіонаті світу сенсацію. яка дійсно підносила українських вболівальників на сьоме небо. Хоча починалося усе для "синьо-жовтих" на Мундіалі доволі кепсько. У першому турі групового етапу Аргентина розбила наших земляків 7:1.
Але підопічні Олександра Косенка зуміли зібратися і вже у другому матчі не помітили на паркеті Анголу – 7:2. А потім впевнено обіграли Афганістан (4:1) і вийшли в 1/8 фіналу, де зустрілися з Нідерландами.
У чвертьфіналі "синьо-жовті" не залишили шансів Венесуелі, яка перед цим сенсаційно вибила з турніру Іспанію. Однак протиставити підопічним Косенка команда з Латинської Америки нічого не змогла. 9:4 на користь України. Найбільше галасу тоді наробив ефектний гол нашого воротаря Олександра Сухова. Згодом голкіпер зізнаватиметься, що саме після цього матчу до нього прийшла впізнаваність.
Загалом на турнірі серед збірників найбільше впадало в око фірмове акробатичне святкування голів Ігорем Чернявським. До слова, цього він навчився на карате – у 16 років здобув чорний пояс.
Символічним був шлях на футзальному Мундіалі Олександра Косенка.
У півфіналі Україна зійшлася на паркеті з Бразилією і була дуже близькою до того, щоб вигризти право битися за золото. Перший тайм завершився на користь підопічних Косенка – 1:0.
Однак потім ми втратили капітана – на Петра Шотурму всією вагою навалився Марлон. Лідер збірної України покидав майданчик на ношах, а згодом переніс операцію на нозі.
Та залишався ще шанс на бронзу, і збірна України скористалася ним сповна. У малому фіналі "синьо-жовті" сині знищили збірну Франції – 7:1. І подарували своїй країні неймовірний здобуток. Це вперше Україна отримала медаль чемпіонату світу в командних видах спорту.
Заслужені відзнаки отримали Ростислав Семенченко ("Бронзовий м'яч ЧС-2024") і Даниїл Абакшин ("Срібну бутсу"). Потім хлопці дотепно закосплеїли фото Мессі з його трофеєм чемпіона світу-2022.
Чудову переможну тенденцію підопічні Косенка встигли продовжити у грудні, стартувавши у відборі на Євро-2026. У першому турі збірна України з футзалу декласувала Кіпр (7:0), а у другому обіграла Румунію (2:0).
Наступний матч кваліфікації на Євро-2026 українці зіграють із Німеччиною вже наступного року – 31 січня.
Таким був 2024-й. Чи потішать нас українські команди успіхами, залежить не лише від них, а від Сил оборони України, які дають відсіч мороку, який насувається з боку росії. І допомагати силам добра – наш щоденний обов'язок.
Більше чтива від Марічки Кулачковської