Станом на 2025 рік понад 3000 спортсменів захищають Україну. 400 – активно волонтерять, близько 15 – в полоні, а 500 – загинули. Історії полеглих українських атлетів фіксує проєкт "Янголи спорту". Він є доказом, що спорт не може залишатися поза політикою, якщо вона вбиває людей. Завдяки сайту українці, особливо спортивна спільнота, знають та пам’ятають про наших "янголів", а світ дізнається про страшні злочини росії.

Засновниця сайту-реквієму Роксана Касумова каже, що проєкт також був інструментом для світу, щоб іноземні організації, тренери, спортсмени, наші друзі та партнери за кордоном бачили ціну української війни.

"Сайт "Янголи спорту" створили у квітні 2022 року. Почали надходити звістки про загибель спортсменів і ми публікували їх на сторінках у соціальних мережах. Та трагічних повідомлень ставало дедалі більше. У підсумку, з’явилася ідея створити сайт, де можна було б зібрати всі історії", – розповідає засновниця.

Роксана Касумова

За її словами, стартував сайт із 22 випадків загибелі. Сьогодні їх майже 500. Як вдається помічати кожну трагедію? Роксана Касумова вважає, що це заслуга команди, яка працює в синергії, а також родичів загиблих.

"Янголи спорту" – це волонтерський проєкт. У ньому немає жодної копійки державного фінансування, бізнес-структур чи політичних гравців. Це суто спортивне ком’юніті, яке об’єдналося навколо такої великої ідеї – сайту-реквієму.

Матеріали знаходимо по-різному. Іноді пишуть батьки, дружини, щоб додали їхнього сина чи чоловіка, адже для них це дуже важливо. Потім журналісти роблять інтерв’ю, наприклад, з мамою загиблого – вона надсилає медалі, кубки, розповідає, де служив її син, як загинув, які мав спортивні досягнення. Частину матеріалів надсилають федерацї, а якісь звістки дізнаємося з інтернету", – зізнається Роксана Касумова.

Велику популярність проєкту надали фото-експозиції. Наразі їх в Україні вже провели 15 в різних містах. Ще 6 – за кордоном. Зокрема, в Кортрейку, Брюгге, Антверпені, Грімбергені та Стамбулі.

Перша виставка відбулася 14 жовтня 2022 року. Вона пройшла в Києві і надалі поїхала містами України. Роксана Касумова каже, що має надію представити експозицію і в Донецьку, і в Луганську, і в Криму.

"Окрім побратимів, тренерів та друзів, на всіх наших експозиціях завжди присутні родини "Янголів спорту". Зараз ми також відкриваємо постійні виставки – першу відкрили в Києві на третю річницю нашого проєкту. Вона розташована на стадіоні Спартак. Наступні плануємо відкрити у Івано-Франківську та Рівному.

"Янголи спорту" – дуже символічний проєкт, в якому ми мріємо поставити крапку, звичайно. Та ці історії житимуть вічно. На сайті-реквіємі є згадки і про тих спортсменів, яких ми знали особисто – бачили на змаганнях, переписувалися. Це люди, яких ми розшукували, сподівалися, що вони живі або в полоні", – розповідає журналістка.

Перш за все, цей проєкт важливий для родин, побратимів та друзів "Янголів спорту". Це важливо для них, адже хтось когось знав – тренував, виховував, їздив на змагання, ділив один намет.

Та знають про сайт-реквієм і за кордоном. Роксана Касумова каже, що вони мають багатомільйонну аудиторію. Зокрема, багато всесвітньо відомих медіа писали про цей проєкт. Також знімали фільми.

"Не можу не згадати стрічку "Атлети війни", куди увійшли історії наших "Янголів спорту". Його показували в США на відомих кінофестивалях, і він навіть взяв нагороди. Стрічку зняв відомий режисер Микола Понич. Нещодавно він помер від тяжкої хвороби – раку. На його честь ми плануємо влаштувати показ фільму в Києві.

Це дуже складний проєкт, але правильний. Він про наших янголів і ми не маємо права забувати про них. Маємо робити турніри пам’яті, хоча їх вже дуже багато в Україні відбулося", – зізнається журналістка.

Як кажуть у організації, цей сайт – не про смерть, а про життя. Про те життя, яке прожив кожен із "Янголів спорту". Так наші захисники та цивільні, які загинули внаслідок військової агресії росії, надалі мають жити в серцях кожного з нас.

Даріна Богуш, спеціально для Спорт 24

"Молитва – це теж допомога": воїн Кшиштоф Мушак – про Азовсталь, оборону Маріуполя та повернення з полону