Цей сезон став одним із найкращих для України за останні роки. Не обійшлось без скандалів та невдач, але й водночас маси позитивних емоцій. Українські вболівальники нарешті дочекалися на медаль, а синьо-жовтий прапор вперше за три роки майорів на п’єдесталі пошани та в руках зірок світового біатлону.
Найкращий перфоманс сезону з великим відривом показав Дмитро Підручний. Наш капітан нарешті залікував усі болячки і знову став конкурентом для світових грандів. 33-річний біатлоніст приклався до десяти найкращих результатів збірної України. Пригадаємо найпам'ятніші з них.
Етап у Оберхофі, де Дмитро посів четверте місце у спринті та шосту позицію в гонці переслідування. Десятого січня у спринтерській гонці Підручний обійшов усіх норвежців й зупинився за крок до нагороди, потрапивши у квіткову церемонію з четвертим місцем. Тоді капітан вперше "українізував" світових зірок – під час нагородження Мартін Ульдаль та Стурла Легрейд висловили свою підтримку нашій державі, зробивши спільне фото з українським стягом.
Наступного дня Підручний знову відзначився успіхом – шосте місце у персьюті. Цього разу Легрейд та брати Бьо розгорнули прапор України не лише на весь подіум, а й на "цілий світ". Кадри вчинку норвежців миттєво розлетілися інтернетом. Українці не переставали дякувати їм у коментарях – така підтримка у настільки тяжкі часи для нашого народу була неоціненною.
Фото Nordic Focus
Згодом у Підручного було ще декілька крутих результатів у топ-10, однак їх впевнено переплюнула довгоочікувана медаль. Востаннє Дмитро потрапляв на п'єдестал на рівні Кубка світу ще у сезоні 2019/20.
9 березня – вже історична дата для українського біатлону. Етап у Нове Мєсто стартував одразу після провального чемпіонату світу, за підсумками якого на українських біатлоністів вилилось чимало хейту. Навряд чи хтось після такого невдалого відрізка плекав великі надії на медалі, але чоловіча команда під керівництвом Надії Бєлової зуміла приємно здивувати. Артем Тищенко, Віталій Мандзин, Антон Дудченко та Дмитро Підручний віддали усі сили та досить сенсаційно вибороли бронзу у чоловічій естафеті.
Символічно, що фінішувати довелось Підручному. Лідер збірної не підвів й попри дві хиби привіз Україні першу за три роки медаль. Востаннє українці здобували нагороду ще в сезоні 2021/22 на етапі в Оберхофі – тоді Дар'я Блашко та Артем Тищенко посіли третє місце в одиночному міксті.
"Емоції мене просто переповнюють, не так вже й часто ми заїжджаємо на подіуми. А особливо, коли це чоловіча естафета, це багато значить і для мене, і для команди. Це результат нашої важкої праці. Так, суперники дали шанс, та ми ним зуміли скористуватися. І треба бути професіоналами, щоб використати такий шанс", – ділився переживаннями Підручний після фінішу в коментарі порталу Український біатлон.
Окремо варто відзначити Віталія Мандзина, для якого ця медаль стала дебютною на такому рівні. 21-річний біатлоніст стрімголов біг до фінішної прямої, щоб кинутися в обійми Підручному й відсвяткувати з ним неймовірне досягнення.
Після гонки Мандзин, за традицією, був змушений поекспериментувати над зачіскою. Зазвичай призери Кубка світу голять голову, однак Віталій вирішив пофарбуватися у червоний колір, чим неабияк потішив фанатів у соцмережах.
"Грізманне, це ти?" – порівнює Віталія із зірковим футболістом один із користувачів Instagram. Деяка схожість справді є, м-майже :).
Загалом Мандзин став одним із відкриттів біатлонного сезону. Окрім успіху в естафеті Віталій встановив особистий рекорд на Кубку світу в особистих змаганнях, посівши четверту сходинку в короткій індивідуалці Контіолахті. Такий результат вразив навіть Йоханнеса Бьо.
"Я пишаюся ним, і він може пишатися собою також. Сподіваюся, Україна спостерігає, і тепер у них є нова зірка біатлону", – відзначив українця легендарний Бьо-молодший.
Ба більше, на старті сезону Мандзин очолював рейтинг біатлоністів у заліку U-23 й деякі гонки біг у синій майці лідера, однак не зміг втримати першу позицію, віддавши її американцю Кемпбеллу Райту.
У жіночій збірній успіхів значно менше. Єдиною світлою плямою стала Юлія Джима. 34-річна біатлоністка як вино – з роками тільки краща. Втім поважний спортивний вік дається взнаки – за швидкістю на трасі олімпійська чемпіонка вже не здатна нав'язати боротьбу зірковим конкуренткам, однак вражає роботою на вогневих рубежах. Джима стала найвлучнішою біатлоністкою Кубка світу за підсумками сезону, досягнувши 93,42% точних пострілів.
В особистих гонках Джима двічі потрапляла у квіткову церемонію – ставала четвертою в спринті на етапі в Ансі та п'ятою в індивідуалці Ленцерхайде. Після змагань у Швейцарії вона розтопила серця українців, розгорнувши під час нагородження синьо-жовтий прапор разом з Ельвірою Еберг.
Окрім непоганих результатів, Юлія ділиться досвідом та навичками з молодшими біатлоністками. Серед них 20-річна Олена Городна, якій вдалось заявити про себе, двічі потрапивши у топ-15 Кубка світу (13 місце індивідуалки в Поклюці та 15-те в спринті Холменколлена). Після гонки в Словенії вона не стримала емоцій, розчуливши своєю реакцією соцмережі.
На завершення можна було б додати відео, на якому Олександра Меркушина тікає від Жюлії Сімон, щоб не стати коловою в естафеті, але краще залишимо її танець після срібла на Всесвітній зимовій Універсіаді. Хочеться вірити, що у наступному сезоні вона так запалюватиме після медалі Кубка світу, а українські біатлоністи ще більше тішитимуть вболівальників.
Більше біатлонного чтива на Спорт 24