УКР РУС

"У Ковтуна вклали сотні тисяч доларів": Гутцайт – про зміну громадянства, скандал і спортивний фронт

22 января 2025 , 16:12 / Читати українською

Інтерв'ю Спорт 24 із президентом Національного олімпійського комітету України.

Зміна громадянства срібним призером Олімпіади-2024 в Парижі зі спортивної гімнастики Іллею Ковтуном на хорватське залишається найрезонанснішою вже кілька місяців. Спортсмен і тренер Ірина Горбачева нічого не коментують, а тишу сколихнула заява головного тренера збірної Хорватії Владіміра Маджаревіча. За його словами, Ковтун подав документи на отримання громадянства Хорватії, має дозвіл на виступи за збірну цієї країни і незабаром отримає паспорт.

За коментарем щодо ситуації зі спортивним гімнастом Спорт 24 звернувся до голови НОК Вадима Гутцайта.

– Вадиме Марковичу, крім Ковтуна, є інформація, змінити українське громадянство, але на німецьке, збирається ще один гімнаст – член збірної Радомир Стельмах.

– Про Стельмаха нічого не скажу. Не володію інформацією. Мене більше цікавить Ілля Ковтун, щоб він залишився виступати за збірну України.

– Щодо нього питання закрите чи відкрите?

– Ми ж усі дізналися про те, що спортсмен подав документи на отримання громадянства Хорватії, від їхнього тренера. Але вони нічого не кажуть офіційно. Подивимося. Якщо так, то найближчим часом їм потрібно буде подавати документи в Міжнародну федерацію спортивної гімнастики, щоб йому дозволили виступати. Я дізнавався: процедура там стандартна, якщо не помиляюся, потрібно буде відсидіти рік на карантині. Тобто Ковтун випаде зі змагального процесу. Щоб цього не трапилося, то свою згоду на зміну громадянства має дати українська федерація гімнастики. Я думаю, що наша сторона такої згоди не дасть.

Тому будемо дивитися. Почнуться змагання, його будуть викликати й побачимо, приїде він до нашої збірної чи буде відмовлятися. Тоді стане зрозумілим, чи змінив він громадянство.

– Знаю, що ви зустрілися з тренеркою Ковтуна Іриною Горбачевою. Чим завершилася ваша розмова?

– Вона нічого конкретного не відповіла. Буде Ковтун виступати за Україну, чи обере іншу країну, наразі невідомо. Немає конкретики.

– Тобто ви вислухали один одного і розійшлися?

– Зі свого боку я навів багато переконливих доводів, чому спортсмену не варто приймати таких рішень. Бо на зміну громадянства, як я пояснював, дивляться не з повагою. А коли ще й під час повномасштабного вторгнення, коли, дякуючи нашим Збройним силам, ми живемо в Україні, захищаємо Україну на своєму міжнародному рівні на спортивному фронті, то взагалі неприйнятно.

Держава виховала цього спортсмена. Тренерка Ірина Горбачева його підготувала, але країна вкладала кошти в його розвиток, щоб він міг реалізувати свій талант. Він ставав чемпіоном Європи, призером чемпіонатів світу, Олімпіади, підкреслю, від України. Тому дуже хочеться, щоб у такий важкий час наші спортсмени розуміли свою приналежність до нашої землі, що країна їм дала і що зробила, як допомогла. Спортсмени, як і Збройні сили, захищають прапор України, а не якийсь інший.

– Щоб виховати спортсмена такого рівня, скільки, на ваш погляд, потрібно вкласти коштів?

– Конкретно, звичайно, я сказати не можу, але це сотні тисяч доларів. Він і його тренер все отримали від держави – премії, стипендії і винагороди за медаль Олімпійських ігор. Тобто держава повністю сплачувала те, що вони заслужили. І це відбувалося, в тому числі, під час війни.

– Їм немає на що ображатися?

– Взагалі не були обмежені в коштах. Їм приділялася постійна увага, до них тепло ставилися. Звісно, йде війна. І ми всі живемо зараз тут. Я, наприклад, з першого дня повномасштабного вторгнення в країні. Я не жаліюся, бо це моя держава. І я хочу її захищати, як можу.

P.S. У 2023-24 роках Ілля Ковтун та Ірина Горбачева отримали з державного бюджету близько 8,5 млн гривень. У зазначену суму не входять їхні зарплати й стипендії, виплати з місцевих бюджетів, спортивних товариств, а виключно премії за призові місця на міжнародних змаганнях.

За срібну медаль Олімпіади-2024 Ковтун отримав 100 тисяч доларів, Горбачева – 50 тисяч доларів.

Більше ексклюзивів Геннадія Чеховського

"Я ж не з космосу впав": легендарний Борзов – про спорт під час війни, Лобановського і дурість у справі з Ковтуном

"Сподіваємося, що Бех-Романчук повернеться": Ольга Саладуха – про зміну поколінь, реформи в легкій атлетиці й посилення санкцій

"Усик, сподіваюсь, був у курсі": Семен Горов – про резонансне промо бою з Ф'юрі і скільки б це коштувало в Україні